Besplatna dostava
za cijelu Hrvatsku
Besplatni testeri
uz svaku narudžbu
20,000 kupaca
kvaliteta, sigurnost, privatnost
Niske cijene
vrijedi za sve proizvode
Metronidazol
Metronidazol: Spektar djelovanja i indikacije za upotrebu
Metronidazol je antibiotik širokog spektra koji se primarno koristi za liječenje bakterijskih i protozoalnih infekcija. Njegova terapijska primjena obuhvaća niz stanja uzrokovanih anaerobnim bakterijama, kao što su Bacteroides, Clostridium, Peptostreptococcus, i protozoama poput Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica i Giardia lamblia. Često se propisuje za liječenje zaraznih bolesti gastrointestinalnog trakta, kao što su pseudomembranozni kolitis uzrokovan Clostridium difficile i amebijaza te infekcije koje zahvaćaju kožu, kosti, zglobove, središnji živčani sustav i kardiovaskularni sustav.
Osim toga, koristi se u liječenju bakterijske vaginoze, kao i u terapiji seksualno prenosivih bolesti, poput trihomonijaze. Postoperativna profilaksa i terapija anaerobnih infekcija također su indikacije za upotrebu ovog lijeka.
Metronidazol je također sastavni dio režima liječenja za eradicaciju Helicobacter pylori, što je ključno u prevenciji peptičkih ulkusa i smanjenju rizika od razvoja želučanog karcinoma.
U onkologiji, ovaj lijek može biti dio protokola liječenja radiosenzibilizirajućom terapijom kod određenih vrsta tumora. Njegova sposobnost povećanja osjetljivosti tumoroznog tkiva na zračenje čini ga korisnim adjuvansom u radioterapiji.
Ovaj antibiotik se primjenjuje oralno, intravenski ili lokalno, ovisno o indikaciji i težini infekcije. Kada se propisuje, važno je pažljivo pratiti upute liječnika kako bi terapija bila što učinkovitija i kako bi se smanjio rizik od razvoja rezistencije na lijek. Predoziranje ili neadekvatno liječenje mogu dovesti do smanjenja njegove efektivnosti i razvoja otpornih sojeva bakterija, što predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem.
Nuspojave i mjere opreza pri uzimanju Metronidazola
Kao i svaki lijek, i Metronidazol može uzrokovati nuspojave, čija pojava i intenzitet variraju od osobe do osobe. Neke od najčešćih nuspojava uključuju gastrointestinalne smetnje poput mučnine, povraćanja, dijareje ili bolova u trbuhu. Pacijenti mogu također doživjeti glavobolju, vrtoglavicu ili blagu osip na koži. U rijetkim slučajevima mogu se javiti i ozbiljnije nuspojave kao što su napadi, konfuzija, encefalopatija ili pseudomembranozni kolitis, zbog čega je potreban odmah prekid terapije i kontaktiranje liječnika.
Posebnu pažnju treba posvetiti kod uzimanja Metronidazola u kombinaciji s alkoholom ili nakon njegovog konzumiranja.
Ova interakcija može rezultirati disulfiram-sličnom reakcijom koja uključuje teške simptome poput crvenila kože, palpitacija, mučnine i povraćanja. Stoga je važno izbjegavati alkohol tijekom terapije i najmanje 48 sati nakon završetka liječenja s ovim lijekom.
Također, ovaj lijek može utjecati na rezultate nekih laboratorijskih testova, uključujući one za serumsku kemiju i hematološke parametre, stoga je važno obavijestiti laboratorijsko osoblje o terapiji ovim lijekom. Zbog potencijalnih neurotoksičnih učinaka, liječnik može preporučiti praćenje funkcije središnjeg živčanog sustava, posebice kod dugotrajne uporabe ili visokih doza.
Pacijenti s određenim zdravstvenim stanjima, kao što su bolesti jetre, trebaju biti posebno oprezni prilikom upotrebe ovog lijeka. U takvim situacijama, doza ovog antimikrobnog lijeka može biti prilagođena kako bi se smanjio rizik od toksičnosti. Trudnice i dojilje trebaju izbjegavati upotrebu ovog lijeka, osim ako nije izričito preporučeno od strane liječnika, s obzirom na potencijalne rizike za fetus ili dojenče.
Interakcije Metronidazola s drugim lijekovima i supstancama
Interakcije lijekova mogu značajno utjecati na terapijsku učinkovitost i sigurnost upotrebe lijekova, stoga je ključno razumjeti kako Metronidazol reagira u kombinaciji s drugim supstancama. Ovaj lijek može pojačati učinke oralnih antikoagulansa, kao što su varfarin i kumarin, što može povećati rizik od krvarenja. Pacijenti koji istovremeno uzimaju Metronidazol i ove antikoagulanse trebaju biti pod pažljivim nadzorom kako bi se pravovremeno prilagodila doza i nadzirali koagulacijski parametri.
Kombiniranje lijeka protiv protozoa i bakterijskih infekcija s disulfiramom može dovesti do teških neuroloških simptoma, stoga je potrebno izbjegavati takvu kombinaciju. Pacijenti koji su uzimali disulfiram moraju pričekati najmanje dva tjedna prije nego što započnu s terapijom lijekom protiv parazitskih i bakterijskih infekcija.
Također, primjena lijeka zajedno s alkoholom može izazvati disulfiram-slične reakcije, što zahtijeva apstinenciju od alkoholnih pića tijekom liječenja i barem 48 sati nakon posljednje doze.
Lijekovi koji potiču aktivnost enzima jetre, poput fenobarbitala ili fenitoina, mogu sniziti razine lijeka protiv mikrobnih infekcija u plazmi, čime umanjuju njegovu učinkovitost u borbi protiv bakterija i parazita. Sa druge strane, ovaj antibiotik može povećati koncentracije litija u krvi, što može dovesti do litijeve toksičnosti. Pacijenti koji se liječe litijem trebaju imati redovite kontrole koncentracija litija u krvi tijekom terapije ovim antimikrobnim lijekom.
Budući da lijek može inhibitirati metabolizam i eliminaciju nekih lijekova, kao što su ciklosporin i takrolimus, nužno je monitoriranje koncentracija ovih lijekova u krvi kako bi se izbjegla toksičnost. Prije nego što se započne s terapijom ovim antibiotikom, važno je upoznati liječnika sa svim lijekovima koje pacijent trenutno koristi, uključujući one na recept i one koji se mogu nabaviti bez recepta, kao i prehrambene suplemente i biljne pripravke, kako bi se spriječile moguće opasne interakcije.