Besplatna dostava

za cijelu Hrvatsku

Besplatni testeri

uz svaku narudžbu

20,000 kupaca

kvaliteta, sigurnost, privatnost

Niske cijene

vrijedi za sve proizvode

Nitrofurantoin

Nitrofurantoin

Primjena Nitrofurantoina u liječenju infekcija mokraćnog sustava

Nitrofurantoin je antibakterijski lijek koji se primarno koristi za liječenje i profilaksu infekcija mokraćnog sustava, posebice onih koje uzrokuju bakterije osjetljive na ovaj lijek, kao što su Escherichia coli i Staphylococcus saprophyticus. Djelotvoran je kod akutnih, nekompliciranih infekcija mokraćnog sustava te kod kroničnih infekcija. Mehanizam djelovanja Nitrofurantoina temelji se na inhibiciji sinteze bakterijskih proteina, DNA, RNA i stanične stijenke, što utječe na uništavanje bakterija i sprječava njihovo daljnje širenje.

Lijek se obično propisuje u obliku kapsula ili suspenzije, a uzima se s hranom ili mlijekom kako bi se smanjio rizik od gastrointestinalnih nuspojava.

Doziranje i duljina terapije ovise o težini infekcije i funkciji bubrega pacijenta, jer se ovaj lijek uglavnom izlučuje preko bubrega. Standardna terapija za akutne nekomplicirane infekcije mokraćnog sustava kod odraslih obično traje od 5 do 7 dana.

Važno je istaknuti da je spomenuti lijek kontraindiciran kod pacijenata s oštećenjem funkcije bubrega, trudnica u posljednjoj fazi gestacije, dojilja čija su djeca u neonatalnoj dobi, te osoba s teškom alergijom na ovaj lijek ili druge lijekove iz iste skupine. Pravilna dijagnostika i određivanje osjetljivosti bakterija na ovaj antibiotik ključni su za uspješno liječenje, stoga se prije početka terapije preporučuje urinokultura.

Osim svoje primarne namjene, ovaj lijek se koristi i u preventivne svrhe kod osoba koje imaju česte ponovne pojave infekcija mokraćnog sustava, gdje se primjenjuje u nižim dozama kako bi se smanjio rizik od pojave novih infekcija. Učinkovitost ovog antibiotika kao sredstva za prevenciju je dobro dokumentirana, a njegova upotreba može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata sklonih infekcijama mokraćnog sustava.

Mogući nuspojave i kontraindikacije pri uzimanju Nitrofurantoina

Unatoč svojoj učinkovitosti u liječenju infekcija mokraćnog sustava, Nitrofurantoin može izazvati niz nuspojava, koje variraju od blagih do ozbiljnih. Česte blage nuspojave uključuju mučninu, povraćanje, proljev i gubitak apetita. Neki pacijenti mogu doživjeti i promjene u boji urina, koje obično nisu razlog za zabrinutost. Manje često, ali moguće, su glavobolje, vrtoglavice i pospanost, koje utječu na sposobnost upravljanja vozilima i strojevima.

Ozbiljnije nuspojave su rijetke, ali mogu uključivati hepatotoksičnost, pneumonitis, perifernu neuropatiju, te izrazite alergijske reakcije kao što su anafilaktički šok i angioedem.

Zbog toga je od iznimne važnosti da pacijenti budu pod medicinskim nadzorom tijekom terapije i da odmah prijave liječniku bilo kakve neuobičajene simptome ili alergijske reakcije.

Kontraindikacije za upotrebu Nitrofurantoina uključuju pacijente s oštećenom funkcijom bubrega, trudnice u zadnjem tromjesečju zbog rizika od hemolitičke anemije u novorođenčadi, kao i dojilje čija su djeca mlađa od mjesec dana. Također, lijek nije preporučljiv za pacijente koji boluju od teških stanja jetre ili onih koji su prethodno imali teške reakcije na ovaj antibiotik.

Važno je naglasiti da se prije početka liječenja ovim antibioticima mora ocijeniti opće stanje pacijenta, uključujući anamnezu o prethodnim alergijskim reakcijama na lijekove, te postojeće probleme s bubrezima ili jetrom. Individualni pristup svakom pacijentu ključan je kako bi se osiguralo da koristi liječenja nadmašuju potencijalne rizike. Ako pacijent tijekom terapije doživi simptome koji ukazuju na ozbiljne nuspojave, poput otežanog disanja, iznenadnog oticanja ili žutice, odmah treba prekinuti uzimanje lijeka i potražiti liječničku pomoć.

Interakcije Nitrofurantoina s drugim lijekovima i supstancama

Kada govorimo o interakcijama Nitrofurantoina s drugim lijekovima i supstancama, važno je biti svjestan kako ovaj lijek može stupiti u različite farmakološke interakcije koje mogu utjecati na njegovu učinkovitost ili povećati rizik od nuspojava. Konkretno, antacidi koji sadrže magnezijev trisilikat ili druge slične spojeve mogu smanjiti apsorpciju Nitrofurantoina, što dovodi do smanjenja njegove terapijske učinkovitosti.

Također, istovremena primjena lijekova koji blokiraju tubularnu sekreciju, kao što su probenecid i sulfinpirazon, može dovesti do povećane koncentracije ovog antibiotika u krvi i time pojačati njegove nuspojave. S druge strane, lijekovi koji mogu uzrokovati oštećenje bubrega trebaju se koristiti oprezno zbog mogućnosti smanjenja izlučivanja i povećanja toksičnosti ovog antibiotika.

S obzirom na to da određeni antibiotik korišten za liječenje bakterijskih infekcija mokraćnog sustava može interferirati s određenim laboratorijskim testovima, uključujući one koji mjere razinu glukoze u urinu, pacijenti bi trebali obavijestiti laboratorijsko osoblje o upotrebi ovog lijeka. Potrebno je i izbjegavati konzumaciju alkohola tijekom terapije, jer alkohol može pojačati neke nuspojave i negativno utjecati na proces liječenja.

Zbog mogućih interakcija, prije početka terapije ovim antibioticima, pacijenti bi trebali detaljno razgovarati s liječnikom o svim lijekovima, dodacima prehrani i biljnim preparatima koje koriste. Također, važno je pratiti pacijentovo stanje tijekom terapije kako bi se na vrijeme uočile i adekvatno adresirale bilo kakve neželjene interakcije. Upravljanje interakcijama ključno je za sigurno i učinkovito liječenje bez neželjenih komplikacija.

proizvoda u košarici:
Nema proizvoda u košarici

IZABRALI STE OVE PROIZVODE:

    POKLON: Za vas je dostava besplatna!

    Ukupan iznos narudžbe: